FraJa SW

SoftWare, HardWare, Sítě, ...

Minerály (mineralogie)Co sbírám ...

Co sbírám...

Můj zájem se soustřeďuje pouze na minerály z Českých lokalit. Vyjímkou jsou pouze opály (moje srdeční záležitost), ty sbírám z celého světa. No ale stále se vyvíjím. Vzorky nejraději získávám vlastním sběrem a nákupem na mineralogických burzách, případně na internetu. Není ale nad to, najít si pěkný kámen sám.


Mineralogické lokality ...

Mineralogické lokality...

Lokality výskytu mminerálů, které jsem dosud navštívil. Nečekejte však žádná odborná pojednání, hlavně se věnuji fotodokumentaci lokalit a nalezených vzorků. Bohužel, fota nalezených vzorků přibývají mnohem pomaleji, něž bych si přál. Jsou doplňovány postupně, jak se mi je daří nafotit.


Mineralogické burzy (2018)...

Mineralogické burzy...

Inspirace a informace k novým nalezištím nejlépe získáte na mineralogických burzách. Můžete zde poznat nové přátele a dozvědět se spoustu nových informací. Taktéž zde můžete získat vzorky z lokalit, které chcete navštívit a zjistit, jak je lokalita perspektivní pro Vaši návštěvu.


Mineralogická literatura ...

Literatura...

Literatura pro získání vědomostí, ale i pro potěšení oka i mysli. Ani v době internetu a "googlování" se bez literatury neobejdeme. Pro každého sběratele je důležitý popis lokality, její dostupnosti a možnosti sběru vzorků. A právě tady je odborná literatura neocenitelným pomocníkem.


Mineralogická muzea ...

Mineralogická muzea ...

Stálé muzejní expozice a výstavy, šachty, skanzeny, jeskyně,... Fotogalerie z návštěv.
Přesto, že žijeme v digitální době plné informací, není úplně jednoduché se dozvědět o všem, co se na poli výstav a muzeí děje. Úplný přehled snad není ani možný, jsou zde upoutávky na akce, o ktrých se dozvím.


Staré vápenky

Staré vápenky

V českých zemích se začalo vápno používat po příchodu křesťanství. Svůj hrad v roce 932 tak na vápno postavil kníže Boleslav. V roce 999 vlastnil vápenku Břevnovský klášter. Výroba vápna se značně rozšířila za Karla IV.